För fler nära maten-upplevelser

Svenskproducerade livsmedel tillverkade med hantverksmässiga metoder.

Är du en producent med tillväxtpotential?

Vad vi gör och varför

Mathantverkarna är en utmanare och nytänkare inom livsmedelsbranschen. Ett ägar- och utvecklingsbolag för livsmedelsproducenter med tillväxtpotential.

  • Ett av Sveriges största klimatrum

    Familjen Hansen Charkuterier bygger ett av Sveriges största klimatrum för lufttorkning av charkuterier. Klimatrummet beräknas vara färdigt i maj 2022.

  • Nyckelrekrytering för Norums Fiskrökeri

    Norums Fiskrökeri rekryterar nästa nyckelperson. Josefine Nygren, som närmast kommer från Fiskeriet, går in som order- och kvalitetsansvarig.

  • Bryggverket blir med nytt bryggverk

    Hösten 2022 driftsätts ett helt nytt, toppmodernt bryggsystem hos Bryggverket. Investeringen ökar kapaciteten i produktionen med närmare 300 procent.

  • Ansöker om skyddad geografisk beteckning

    Vindelns Rökeri ansöker om en skyddad geografisk beteckning för Vindelnrökt skinka hos EU-kommissionen i Bryssel. Ansökan inväntar godkännande.

Våra bolag och varumärken

I koncernen c/o Mathantverkarna ingår små och medelstora, svenska livsmedelsproducenter som använder sig av hantverksmässiga metoder för att skapa produkter med hög kvalitet.

Nyheter

c/o Mathantverkarna söker ekonomiansvarig

c/o Mathantverkarna söker ekonomiansvarig

Är du en vass ekonom med en förkärlek till riktigt god mat? Då ska du fortsätta läsa! c/o Mathantverkarna är inne i en spännande och expansiv fas, och med det följer massa roliga utmaningar. Därför behöver vi en ny ekonomiansvarig till oss och våra bolag.

Så, är du (eller känner du) en skicklig ekonom som gillar att ta ansvar och få chansen att förbättra och utveckla våra arbetssätt och din egen roll – klicka in på länken, läs mer om tjänsten och ansök redan idag.

Vilka är vi?

Christian Fabjan

Verkställande direktör

08-400 166 81 christian@mathantverkarna.se

Robin Karlsson

Affärs- och koncernutveckling

090 – 200 40 52 robin@mathantverkarna.se

Fredrik Jonsson

Affärs- och koncernutveckling

090 – 200 40 51 fredrik@mathantverkarna.se

Lisa Mogren

Ekonomiansvarig

090 – 200 40 54 lisa@mathantverkarna.se

Olle Jonsson

Säljare Foodservice

090 – 200 40 56 olle@mathantverkarna.se

Simon Eliasson

Säljare Dagligvaruhandel

090 – 200 40 57 simon@mathantverkarna.se