För fler nära maten-upplevelser

Svenskproducerade livsmedel tillverkade med hantverksmässiga metoder.

Är du en producent med tillväxtpotential?

Vad vi gör och varför

Mathantverkarna är en utmanare och nytänkare inom livsmedelsbranschen. Ett ägar- och utvecklingsbolag för livsmedelsproducenter med tillväxtpotential.

  • Ny koncernkoordinator på plats

    Josefin Engström Nygren har tillträtt den helt nya rollen som koncernkoordinator för c/o Mathantverkarna. Josefin kommer direkt från vårt eget dotterbolag Norums Fiskrökeri och kommer att ha ett övergripande planeringsansvar på koncernnivå.

  • Medaljregn under Chark-SM

    I höstas avgjordes Chark-SM i Göteborg och Mathantverkar-kärran var tungt lastad på vägen hem. Familjen Hansens Charkuterier blev svenska mästare i två klasser. Och utöver det prisades både de och Vindelns Rökeri med guldmedaljer för flera av sina produkter. Stort grattis!

  • Ansöker om skyddad geografisk beteckning

    Vindelns Rökeri ansöker om en skyddad geografisk beteckning för Vindelnrökt skinka hos EU-kommissionen i Bryssel. Ansökan inväntar godkännande.

  • Vårt senaste tillskott

    Nacka Kött är det senaste företaget att bli en del av c/o Mathantverkarna. Nacka Köttprodukter producerar och säljer hamburgare av högsta kvalitet exklusivt till restauranger och storkök.

Våra bolag och varumärken

I koncernen c/o Mathantverkarna ingår små och medelstora, svenska livsmedelsproducenter som använder sig av hantverksmässiga metoder för att skapa produkter med hög kvalitet.

Vilka är vi?

Robin Karlsson

Affärs- och koncernutveckling

090 – 200 40 52 robin@mathantverkarna.se

Fredrik Jonsson

Affärs- och koncernutveckling

090 – 200 40 51 fredrik@mathantverkarna.se

Olle Jonsson

Säljare Foodservice

090 – 200 40 56 olle@mathantverkarna.se

Simon Eliasson

Säljare Dagligvaruhandel

090 – 200 40 57 simon@mathantverkarna.se

Josefin Engström Nygren

Koncernkoordinator

090 – 200 40 53 josefin@mathantverkarna.se

Mia Tillman

Ekonomiansvarig

090 – 200 40 55 mia@mathantverkarna.se

En del av c/o Mathantverkarna

Norums rökeri logga
Familjen Hansen logga
Vindelns rökeri logga
Bryggverket logga
Nacka kött logga
Mathantverkarna logga